čtvrtek 12. září 2013

Garmin FR 110

Po kolapsu hodinek Sigma 25.10 jsem potřeboval rychlou náhradu, chtěl jsem pokračovat v tréninku na Ostravský maraton, který už byl za dveřmi. Vzhledem k plánům do budoucna jsem se rozhodl pro hodinky s gps. Potkal jsem i několik spokojených uživatelů, k tomu mnoho kladných recenzí na netu, rozhodování proběhlo rychle, hodinky byly doma ještě rychleji.Vypisovaní funkcí snad přeskočím, jen jsem párkrát narazil na uživatele 110tek, kteří nevěděli, že si můžou nastavit autolapy kratší než 1km, hodinky umí 400m a výše. Přesto přesnost gps nebyla 100%, takže doporučuji spíše odměřené úseky stopovat ručně a autolapy vypnout. Měl jsem několikrát možnost se proběhnout i po atletickém oválu a bylo frustrující čekat na mezičas hodinek, když už jste 20-30m v dalším kole, s narůstající odchylkou se pak tato nepřesnost prodlužuje. Takže běhání podle gps krátké úseky nebyla ta nej volba, ale s přimhouřeným okem to ušlo, v neznámém terénu, v kopcích dostačující . Lepších výsledků jsem dosahoval na delších bězích, kde už se na každý metr až tak nehledí, signál nevypadával a před zahájením aktivity jsem satelity našel do minuty. Zde doporučuji se moc nehýbat, aspoň jsem nabyl dojmu, že pohyb během hledání satelitů prodlužoval celý proces. Také zapínat hodinky se mi osvědčilo, až když jsem měl nebe nad hlavou. Další anomálii jsem objevil při studování dat v http://connect.garmin.com/ , kde lze u některých záznamů pozorovat velký výkyv v převýšení hned po startu aktivity. Jak si to představit? Bydlím v nadmořské výšce kolem 300m, ale sem tam se mi stalo, že záznam z gps ukázal 380m a pak postupně klesl na reálnou hodnotu. Zde je příklad http://connect.garmin.com/modern/activity/427686627 . Zapnutím korekce nadmořské výšky ( opět na webu ) se tohoto jevu lze zbavit, takže přístroj má odchylky od reálných hodnot výrazně menší.

110tky jsem otestoval v různých podmínkách - mráz ( LC Visalaje -15 : -21C ), vlhkost jim nevadila, baterie opravdu vydržela cca 7-8h provozu s gps. Velký přínos vidím dále pak v pitvání dat po ukončení aktivity. Dříve jsem si psal po paměti mezičasy do excelu, teď už jsem si mohl užít třeba i trénink s 15x400m a doma si v klidu ještě jednou projít, jak se mi dařilo plnit časy. Když se k tomu ještě přidá hrudní pás a rozumnější program pro analýzu dat, je z toho vědecká laboratoř pro sportovce :) . Ale o tom se rozepíšu příště.

klady : velikost, nízká váha, výdrž baterie, záznam aktivity, gps.

zápory : nepodporuje foot pod, který by v kombinaci s gps snížil odchylky vzdálenosti na jednotky metrů! , podsvícení displeje pro slepce jako jsem já nic moc, občasné kouzlení s připojením usb kabelu pro přenos dat.

Žádné komentáře:

Okomentovat