sobota 23. srpna 2014

dlouhodobý test New Balance MT10

Začátkem roku 2013 jsem při pilování metody běhu dozrál k tomu, že mi pomůžou jedině minimalistické boty. Neustále jsem řešil došlap, bolest kolen, záněty okostic, myslel jsem si, že mě z toho "přirozený" běh rychle dostane a budu běhat šťastný a vysmátý. A tak jsem na základě testu v prodejně cca. 5 typů bot vybral MT10tky. Zaujalo mě na nich, jak dobře sedí na chodidle, přitom prsty mají dostatek místa, nikde nic netlačilo a nenutily mě do ničeho nepřirozeného, takové dražší papuče, jak řekla moje žena.Byla zima, sníh a já se vydal ven, odzkoušet minimusky. Měl jsem skvělý pocit, že přesně vím, po čem šlapu, na kterou část chodidla dopadám a jak se odrážím. 7km bylo v pohodě, aspoň mi to tak připadalo. Po doběhnutí jsem cítil trochu achilovky a úpony kolem kotníku, pak se k tomu přidal i zbytek těla. 

Poznámka z deníku: NB - test nových bot, intenzivnější vnímání chodidel při běhu, mají dobrý záběr a jde v nich lehce zrychlit, trochu náročnější je běh po asfaltu, ale musím se naučit uvolnit se..

Prvotní pokusy v těchto botkách byly plné nadšení a také trochu bolesti, ale začal jsem si díky zpětné vazbě uvědomovat mnoho aspektů, na které jsem se zaměřoval a z dlouhodobého hlediska mi tyhle ultra slupky pomohly rozvinout techniku běhu ku vlastní spokojenosti. Sice jsou to především speciálky do terénu, ale nikomu nedoporučuji běžet po ostrých kamenech, kterých je po horských stezkách v Beskydech požehnaně. Nejednou jsem se napíchl a chodidlo mi to pak připomínalo týdny. Jak jsem v nich ze začátku nerad běhal po asfaltu, tak později jsem je využíval na rychlé tréninky a své první závody, skoro všechny na silnici.. Po roce a půl využívání je obuji jen občas, mají natočeno necelých 800km a vypadají pořád dobře, trochu potrhaná síťka u špičky, špunty ze vzorku zmizely, ale jinak jim nic není. Několikrát jsem je pral, mnohokrát promokly, byly nakopnuté, zažily moji plnotučnou zátěž, kdy jsem začínal  >90kg.

Odběhl jsem v nich i zatím nejdelší trénink, 06/2014 - 46km/1400m, po horských stezkách, asfaltu. V závodě jsem využil od 1km pod 1/2M vzdálenosti, včetně Lysacupu, ale také jsou příjemné na řízení a cestování.

klady: váha, komunikativní, univerzální využití, zapojují mnoho svalů, úponů, o kterých jsem dosud nevěděl - skvělý pocit.

zápory: běh po ostrých kamenech = masáž s dlouhodobými účinky
Žádné komentáře:

Okomentovat