pondělí 1. září 2014

dlouhodobý test Nike Free 3.0

New balance MT10 byly přeci jen ze začátku ne zcela ideální objemová bota, a tak jsem opět zapátral na netu, potom v obchodech a nadělil (04/2013) jsem si tyto lehké kecky.  Spíš atypický model pro budoucího maratonce, ale byl jsem z nich nadšený.Velmi měkké při došlapu, přitom nijak nelžou o povrchu, po kterém zrovna běžíte, takže zpětný přechod do MT10 byl přijatelný. Hned první pokusy s touto botou jsou jedny z "delších" výběhů, po 13km si odnáším prasklé puchýře, většinou na palcích. Při dalších testech v běžných ponožkách ( speciální běžecké nevlastním ) se mi přes patu na pravé botě tlačí ven vložka! Jsem z toho trochu rozčarovaný, když ji dám zpátky na své místo, pořád na to musím myslet. Tento zvláštní jev se mi až na výjimky stává pravidelně, a tak brzy začnu běhat bez vložek. V botě je sice o něco více místa, ale vnitřek není tak uzpůsobený jako např. v MT10, abyste v nich mohli mít bosou nohu. Kupuji obyčejné vložky, které už se nijak nehýbou a tím je celý problém vyřešený, během životnosti boty tento proces několikrát zopakuji.
Moc toho v závodním tempu zatím naběháno nemám, ale čeká mě maraton (09/2013), v Bělském lese je hlavně asfalt, ale také trochu mix štěrku, lesní cesty. Štěrku se obávám, a tak nakonec pro tento závod volím právě tyto boty. Po dlouhém závodě si odnáším pouze krvavé otlaky, do podrážky jsem nasbíral mnoho kamenů, které jsem sebou potom vláčel a asi při dopadu "masírovaly" chodidla.
Vzdušnost těchto bot je skvělá, v létě jsou ideální, nebo když vás zastihne déšť, rychle schnou. Dodávané tkaničky potřebuji extra uzel, jsou ploché a často se rozvazují. Co k nim dodat? Jejich aktuální stav v km je necelých 900km, když v nich chodím, jsou už hodně prošlapané, znalec by možná řekl, že jsou zajeté, ale na běh je beru jen občas, necítím se v nich dobře. Svršek má jednu dírku v síťovině, ale jinak jsou v pohodě. Podrážka je sjetá po okrajích, ale dezén má stále zachovanou strukturu, hloubku.
Když zpětně kouknu do deníku, nejvíce mi tyto boty seděly na regenerační běhy, krátké silniční závody, pokud jsem věděl, že trať bude posetá kamínky, tak jsem vždy volil raději jiný typ bot.

Nedávno jsem si byl vyzkoušet novou řadu těchto bot, nebyly špatné pocitově, ale svršek vypadá jako háčkovaný, špička je extrémně široká a hledal jsem něco opravdu na větší objemy. Nakonec jsem vybral Asics Zaraca 2, o kterých se rozepíšu příště, za necelý měsíc nasbíraly 250km.

Zahraniční běžec a pisálek Fellrnr ještě upravuje Nike free 3.0 odřezáním tlumivé části na patě a rozšíření prostoru pro prsty : http://fellrnr.com/wiki/Modified_Nike_Free , to jen takový dodatek pro možné experimenty vyznavačů minimalismu :) .


Žádné komentáře:

Okomentovat