sobota 6. září 2014

Hledání Ultra - Rich Roll

Kniha, která přišla v době, kdy Scott Jurek nám hladovým čtenářům nabídl velkou porci dobrodružství a jídla ve formě zajímavých receptů, nastolil zmatek ohledně životního stylu: všežravec x vegan.  Velice čtivá kniha, ale všechno má svůj konec. A tak jsem zapátral a narazil na titul od vycházející triatlonové hvězdy Rich Rolla s názvem Hledání ultra. 
Nalákala mne příslibem, jak se běžný člověk ( já :) ) může stát mašinou a vytrvalcem na vysoké úrovni. To by bylo tak nějak v kostce a kdybych to dále nerozváděl, asi bych nikoho moc na tento titul nenavnadil. Ale nejsem si jistý, jestli podrobnějším náhledem tento názor změním. 


Termín "běžný člověk" se postupně významově oddaluje v knize od mé představy. Dětství, sportování při škole ( plavání ) , úlety na výšce, chlast v práci, doma, kdekoliv, odloučení od rodiny, chlast, ne-svatba, chlast, léčebna, než se tímto v knize prokoušete, máte pocit, že jste sáhli po knize o odvykání z alkoholu. Chápu, že je to určitě pro každého těžké období, kdo si tímto projde, mnohokrát jsem knihu musel odložit, Rich temnému období svého života věnuje podstatnou část celého příběhu, je cítít, že se z toho potřeboval "vypsat". Když se dostává k přeměně životního stylu, začíná nenápadné podsouvání produktů, o kterých se zmíní později ( v závěru knihy ) , převtělení ve sportovce je pak ve znamení "hop nebo trop" , finanční tíseň rodiny, časový harmonogram, který nabývá gigantických rozměrů pro zvládnutí tréninkových objemů pro tak "skromný" závod, jako je ironman, který si vytyčil. Tato fáze je zároveň propletena s přeměnou na pojídače živé stravy veganského typu. Vyústění v monstr-závod 5 ironmanů za 5 dní je zajímavé, ale pořád si připadáte, že tohle neprovádí vrcholový vytrvalec, ale mimozemšťan. Produkty a další tunu receptů, informaci je k nalezení zde: http://www.richroll.com/ . Rich Roll je bezesporu mašina, nejen obsah knihy tomu napovídá, ale jestli očekáváte poutavé čtení o jeho sportovních zážitcích, není toho mnoho. Každopádně bych tuto knihu nezatracoval, stále je mezi námi více a více lidí, kteří se hledají, bloudí Světem, životem a můžou mít pocit, že jim už hůř být nemůže. Pokud sáhnou po této knize, po přečtení zjistí, že mají mnohem blíž k nalezení rovnováhy v životě, než tento divoch :) .

Žádné komentáře:

Okomentovat