středa 31. prosince 2014

Suma sumárum 2014 1/3

Cože? Shrnutí jednoho roku na 3 části? No, vzal jsem to trochu obšírně, tak jsem text rozsekal do několika celků. Tady bych rád stručně zhodnotil pouze dosažené výkony v závodech a bavil se spíš v číslech.

závody 2014
Celkem jsem si vyzkoušel 26 závodů, větší počet tvořily Lysacupy, tedy běhy do vrchu. Zkusil jsem několik závodů běžecké ceny FM a ten zbytek je složený z všehochuti na silnici a horských pěšinek. Maximálně jsem si dopřál 4 závody za měsíc a vesměs se jednalo o Lysacup. Pokud mne čekal horský maraton, tak jsem si dával větší odstup a držel se trénování. Ve vyšších tepech jsem odběhal cca. 330km, což tvoří 13% celkové roční kilometráže. Nebýt horských maratonů, je to skoro o polovinu nižší číslo, na silniční M bych si letos netroufl.
průměrné tempo v závodech

výškové metry v závodech 2014

Nárůst výkonnosti byl pomalý, důvodem mohl být i značný přísun výškových metrů, které mi v rozvoji rychlosti moc nepomohly ani v tréninku a v závodech jsem se až na výjimky trápil. Pokud pominu rychlost, tak určitě vytrvalost šla nahoru o víc jak 100%, což bylo povzbudivé a rychle jsem to na sobě pocítil. Vyvážit tyto parametry a hned by to bylo lepší.

2014 komplet / avg. tempo všech běhů
Když už jsem se dal na boj, tak pořádně, alespoň v porovnání letošních pololetí, zlom nastal v létě po absolvování L4L. První část roku byla převážně o volném běhání, druhá část dostala nějaký uplácaný koncept, jak se postupně dostat i do rychlejších časů. Osobák na 10km (2013 45:25 / 2014 41:55) mě velmi potěšil a v posledním měsíci cítím rostoucí formu, což je dobré znamení, přitom se držím zažité zimní přípravy, kdy objem je základ. Prosinec zakončím s největším počtem km v měsíci a nejrychlejším tempovým průměrem, absence kopců a naopak rovinky tomu určitě významně pomohly.

Celkový počet dnů s nějakým zraněním, nebo nemocí se rovná cca. 120 dnům! A to hlavně díky březnové patálii s kotníkem, kterou jsem řešil až do léta. Kromě tohoto zranění jsem si občas pohmoždil úpony na chodidlech ( vždy se jednalo o použití minimalistické obuvi ) a jen výjimečně se jednalo o nemoc - škrábání v krku, horečky, bolest břicha.

Statistika (závody, trénink) nejrychlejších časů na 3, 5, 10, 21.1 km za celou historii 2013-2014.

3km

5km

10km

1/2M

Žádné komentáře:

Okomentovat