středa 14. ledna 2015

Zimní příprava

Kromě běhání mám teď hlavu plnou "nových" pojmů jako superkompenzace, různé typy tréninkových cyklů, výběr závodů, ... dřív jsem nad ničím takovým podrobněji neuvažoval a možná mi to chybělo pro soustředěnější trénink. Je fakt, že dřív jsem chtěl běhat jen tak pro radost z pohybu, ale prostředí závodů mě docela chytlo, manželka je soutěživá a taky mě v tom "trénuje", kdykoliv je k tomu příležitost. A když se nad tím tak zamyslím, ono i to závodění přináší radost. Fyzický stav se také posouvá do jiné dimenze a člověk chce víc a víc :) . 

Prosinec - snaha o objemy, které lehce mixuji s tempovými běhy. Jen aby zdraví vydrželo, doma se pořád střídají rýma s kašlem, tak jsem zatím rád, že mě nic z toho nepotkalo.

12/2014
Snažil jsem se o mírné navyšování intenzity, nejen objemu. Jsem zvědavý, jaká bude realita, na běhy v tempu si stále zvykám, fyzicky je to ok, jen se obávám, abych to nepřestřelil a pak další dny se flákal okolo baráku.

Do konce ledna bych chtěl udržet objemovou přípravu v kombinaci s tempovými běhy na hraně aerobního pásma, minimum závodů - vyjde mi možná jeden, ale ani ten není jistý. Raději bych uspořádal týmové závodní tréninky, pokud k tomu budou podmínky a nadšení lidé. Ale tuto variantu spíš vidím v závěru února. Momentálně nedokážu odhadnout, jak si nastavit trénink rychlosti, bude to asi metodou pokus - omyl, představu mám, jenže jasno budu mít až po prvních trénincích. Za uplynulý rok jsem tomu moc nedal, takže se není od čeho odrazit.

Lednový plán vypadá následovně, první týden ještě dobíhám volně a podaří se mi natočit 91km, mohla to být krásná 100vka, ale ledovka mě vylekala. A pro následující 3 týdny eskaluji v tempu/intenzitě a postupně snižuji objemy. Čtvrtý týden zvolním a zkusím opět natočit větší dávku kilometrů. Nastřelil jsem si i maratonskou vzdálenost, ale to by muselo klapnout časově, přes týden se plahočit 4h, kdy běžně vybíhám po 19:00, není úplně to pravé. Jsem si jistý, že do konce měsíce ještě pozměním několik TJ, ale neměl bych výrazně vybočit z plánu.

01/2015
Únor bude obdobný, plán na celé přípravné období je zrychlit na tempo kolem 4:10 - 4:20 při 150-155tf na rovinách ( prosinec 4:40-4:45, aktuálně 4:30-4:40), zatím se posouvám, tak v březnu se uvidí, jestli to byl sci-fi plán :) , nebo budu slavit a odcválám si některou z jarních desítek pod 40:00.

Okrajově se věnuji zlepšování běžeckého stylu.

SBC - abecedu zkouším, jak nejlíp umím, potřeboval bych někoho odchytit z atletického klubu, kde tyto drily mají v základech. Za těch pár "lekcí", co jsem si udělil, cítím zlepšení v dynamice provedení, dávám si 5x100m pro každé cvičení. Mám pocit, že stále nepoužívám ruce, jak bych měl, toto video pro caparty mi jasně ukázalo, že bývám v horní polovině těla příliš ztuhlý a všiml jsem si, že je levá ruka jakoby pozadu - že by časté nahlížení na hodinky? Kolena začínám čím dál víc zvedat na schodech, kdežto při běhu po rovině spíš spoléhám pouze na vyšší kadenci kroků a nevkládám energii do odrazu. Vysoká kolena v SBC mám zahrnuta, techniku ještě na 100% nezvládám.


A tady něco na oživení zimních radovánek, když zrovna nasněží :-) , silvestrovská etapa Lysacupu byla zábavná, jen ty XXXXL legíny mohly mít ještě o pár "X" víc, lepší kompresi jsem nezažil.

Žádné komentáře:

Okomentovat