neděle 8. února 2015

běžecké doplňky 1.

Za loňský rok jsem si pořídil různé vybavení pro běh a turistiku, rád bych se podělil o pár zajímavých kousků, které využívám často a rád.

Geonaute Onnight 410

Začal bych touto čelovkou, koupenou v Decathlonu, která mi je dobrým průvodcem po večerech. Je lehká, často se mi stane, že po vypnutí světla sundávám rovnou čepici a zapomenu, že mám čelovku. Z toho vyplývá, že zažila i několik pádů a naštěstí bez újmy. Středový popruh jsem hned při prvním použití sundal, obvodový popruh je pohodlný a dostatečně široký. Takto jsem ji nosil již na podzim bez čepice a drží dobře. Na svou malou velikost "optiky" mě pozitivně překvapila světelným rozptylem a intenzitou světla. Několikrát jsem ji použil při běhu s jiným běžcem a stačila nám tato bludička, podotýkám, že i při běhu v terénu. Výdrž na max. výkon je údajně kolem 7-8h, preventivně ji nabíjím každé dva týdny, ale ještě mi ani jednou neklekla. Často využívám i slabší mód svitu čelovky, který je dostatečný na kvalitním povrchu. Čeho trochu lituji, je absence zadního, červeného světla, které by určitě přispělo k větší bezpečnosti na silnicích. Tato varianta je také v nabídce decathlonu, nějak jsem ji přehlédl.. Nabíjení je přes mikro usb kabel, čelovka svítí, i když je zrovna připojena k nabíječce, takže by neměl být problém spárovat ji s dodatečným akumulátorem a kabelem usb pro delší noční výlety.

Sporttracks 

běžecký deník, který se instaluje lokálně do pc, stojí jednorázový poplatek, je k němu mraky pluginů, které neustále vylepšují nadšení vývojáři. Program se dá často pořídit s výraznou slevou, některé pluginy jsou zdarma, jiné za drobné poplatky, ale v mnoha případech se vyplatí. V podstatě jen závisí na vašich potřebách a fantazii, jak si tento deník vybavíte. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientoval v jednotlivých sekcích, ale nyní již skoro rok spokojeně používám deník k vyhodnocování a plánování dalších tréninků. Po nahrání tréninku se mi automaticky opraví nadmořská výška, trasu si můžu zanalyzovat jak se mi zlíbí, porovnám si ji s předchozím tréninkem. Vedu si zde i info o svém aktuálním zdravotním stavu, klidový tep, váha, nemoci, zranění, doba, kvalita spánku - to vše a ještě víc je možné uvést do deníku.  Většina generovaných "reportů" za uplynulý rok je právě ze ST3. Mám rád statistiku v jednoduché podobě a v tomto případě jsem se trefil do černého. Přesto pro nadšence a počtáře tento program nabízí (calculated fields) nepřeberné množství dat. Vznikla i webová verze, ale ta se ještě ladí a hlavně vyjde na trochu jiný obnos peněz..

Quechua Extend 10L

po Perunu jsem měl jasno, jestli chci "běhat" podobné šílenosti, bude se mi hodit i něco lehkého a užitečného na záda. Volba padla na cenově dostupný (cca 900,-) bágl z decathlonu, který obsahuje i vodní vak na 2L, dostatek kapes včetně náprsních, do kterých se rovněž vleze 0,5L PETka a lze ji gumičkou stáhnout, nebo gely, mobil, tyčinky. Prostě při dobrém rozložení věcí před závodem sundáte batoh jen v případě, že vám dojde voda a je potřeba ještě doplnit. Samotný batoh váží snad 200-250g, takže se hodí i na kratší vzdálenosti, kdy je nutné sebou vzít doklady, mobil, klíče od auta, něco na převlečení. Bál jsem se, jak mi sedne, ale hned při první zkoušce jsem věděl, že není co řešit. Odběhl jsem s ním několik delších závodů ( L4L, Nezmar), tréninků a spokojenost je stále na 100%. Jediná menší modifikace proběhla s uchycením hadičky na rameni. Nakonec ji vždy provlékám přes jednu z gumiček od náprsních kapes, takže mi už nevypadává a drží i při drkotavých sebězích :-) .Garmin 310xt + krokoměr adidas

recenzi na garminy psát nebudu, těch je na netu spousta, mám s nimi jen dobré zkušenosti, a tak jsem chtěl z těchto hodinek získat více informací a pořídil jsem si i krokoměr. Originál od garminu vyjde na slušný ranec, na netu jsem zapátral, že nevyberu špatně, pokud sáhnu i po jiných značkách jako adidas, geonaute, suunto, atd.. Nakonec jsem pořídil z druhé ruky "brouka" od adidas, provedl prvotní kalibraci v kombinaci s gps a šlo se na věc. Rychlost běhu mi udává krokoměr, nikoliv gps, přesnost měřené vzdálenosti jsem si pak mohl několikrát ověřit na ovále a změřených úsecích a byl to velký rozdíl. Dlouho mi stačily tyto informace, dost jsem řešil i kadenci kroků, kterou jsem mohl díky krokoměru opět detailně rozpitvat. A v poslední době se těším tomu, že si můžu porovnat i délku kroků, která je také proměnlivá dle stylu běhu, kadence, rychlosti.

zdroj www.trcanje.rs 
A na závěr bych mohl zmínit mojí běžeckou "kosmetiku", která se lehce obměňuje dle roční doby. Do této spadá náplasti na bradavky - dejte si na sebe 3 vrstvy oblečení, hoďte si na záda batoh a užívejte si bezbolestného běhu, stačí jednou zapomenout a několik dní budete soucítit s kojícími maminkami :) . Sono gel je další pomocník, kdy potřebuji "nahodit" srdce, zvláště teď v zimě mi chvíli trvá než se zahřeji, takže před vyběhnutím namažu oblast, kde zapínám hrudní pás a výpadky minimalizuji na cca. 1 - 2km. Lékařská vazelína, tu jsem s prvními mrazíky raději používat přestal :) ,  jinak při delších bězích a v létě to je velký pomocník proti odřeninám, spálené kůži.

Nejspíš nic nového pod Sluncem jsem zde nezveřejnil, ale taky nejdu úplně s dobou, tak hodně apps, hraček a fičurin přehlížím.. Snad jen, příští týden by měl dorazit optický tepový "náramek" Scosche RHYTHM+  , tak se pak pochlubím, jak se s ním běhá, plave..ano měla by fungovat i komunikace ve vodě.

Žádné komentáře:

Okomentovat