úterý 5. května 2015

Souhrn 04/2015

Od prvního dne tohoto měsíce mám zapnutý závodní režim, to znamená ubrat na objemech a pořádně se otestovat na závodech. Hned den po narozeninách si dopřávám mini dárek, a to vylepšení svého maxima na silnici, kdy jsem v Hrádku běžel průměrným tempem 4:08/km, zvolená taktika mi sedla - utíkej, co to jde! :) a kromě gorala Romana Slowioczka, jsem před sebe nikoho nepustil a postupně skalpoval jednoho závodníka za druhým. Také jsem si poprvé (vědomě) vyzkoušel nastoupit na papírově silnějšího borce už 2km před cílem, do kopečku a naštěstí jsem to nějak rozdýchal, byl to super pocit a ty zbývající metry jsem byl pořád na pozoru. Info k závodu zde. Do dalšího závodu pouze vyklusávám a bavím se abecedou, rovinkami. Na 3km dráhový test málem dorazím pozdě, takže na zahřátí si dávám akorát běh od auta k oválu a pak 400m na start. Jsem mimo, ale teď je třeba běžet, chci zkusit atakovat 11 minut, což si stále neumím reálně představit a tak horní časový mantinel 11:54 aktuálního OR mi dává dostatek prostoru. Kroužení na oválu mi asi nikdy nepřiroste k srdci, třebaže to prostředí mám rád, čas 11:14 mě moc nepotěšil, pocitově to nebylo na max, přesto se mi to po čase rozleží a jsem spokojený. VDOT mi poskočí o pár bodíků nahoru (11/2014 49.2 -> 51.6 04/2015), a tak mám nad čím v trénincích opět přemýšlet. 

Velkou motivací se pro mě stává krátkodobé působení v TOP3 běžeckého poháru, je to dáno pravidelnou účastí, na ty kluky kolem sebe nemám ani zdaleka, přesto ten letmý pohled do tabulek potěší..

První několika denní pauza mezi závody, co s tím? Jak moc si naložit, abych byl opět připravený do závodu? Řešení jsem našel už z dřívějších intenzivnějších tréninků, snesitelné maximum je pro mě 2 rychlé běhy v týdnu, jak jsem do toho vložil ještě jeden, nastoupila únava a bylo po zábavě. 

Poslední závod v dubnu měl být cca. 8km běh po mírně zvlněném terénu, mix. asfaltu a lesní cesty. Tento závod jsem nedokončil, proč tomu tak bylo, jsem zvěčnil na blogu Pepa Teamu..bylo nás víc. Podle mezičasů bych si opět vylepšil silniční maximum, ale budu si muset ještě chvíli počkat. Tak že bych to rovnou sfoukl i s tou 10tkou pod 40:00? To se uvidí v květnu.

Naběháno mám cca. 240km ( začátkem dubna mám přes 1000km letos a ani to nebolelo :) ), z toho větší polovina je hlavně volné klusání, to mi pomáhalo nejrychleji nohy zotavit po zátěži. V trénincích jsem upustil od krátkých úseků, i když jsem je běhal v tempu 5-10K závodu, dozvuky byly už moc intenzivní a po jednom tréninku jsem měl dost na dalších 5-7 dní. Ještě na to nejsem stavěný a nebo něco dělám špatně a budu na to muset postupně přijít. Za to jsem si zamiloval intervaly na 85-90% tf. Na nižší 85% tf toho odběhám více, zatím se mi daří relativně pohodlně 2x 4,5km, postupně bych se chtěl propracovat na 4-5x opakování. Je to stejná trasa, takže si zde dobře měřím i výkonnostní posun, který je viditelný v řádech týdnů. Na vyšší 90% tf si dávám maximální vzdálenost 3km, raději 2km, taktéž je zatím kroužím na stejném okruhu pro lepší měřitelnost zlepšení.

V květnu mě čekají o něco delší závody, vklouzla mi do tohoto měsíce i rodinná dovolená, takže opět trocha loterie a překvapení, co ze sebe na závodech dostanu a z tréninků vytěžím. V termínovce uvádím několik tipů, kam mám namířeno, jsou tam i kopcovité trasy, uvidím, co mi nakonec vyjde. 5km bych chtěl zkusit odběhnout do 19:00 a hledám vhodnou desítku, už se potřebuji otestovat.Menší zamyšlení na závěr..ze všech stran se na mě valí kritika, jsem prý pohublý, visí na mě oblečení, lezou mi kosti.. je to transformace v běžce, kdy už spaluji i trávu kolem cesty, svaly na nohách nestačím "vykrmovat" , a tak si tělo odlehčuje? Nevím, proto jsem se na to podíval tak trochu aprílovým žertíkem..oholil jsem si nohy poprvé v životě a asi i naposled. Přesto krátkodobě jsem si užíval pohledu na pracující nohy, které vypadají lépe jak po deseti letech dřiny v posilovně. A co ten zbytek těla? Proč mu chybí tučnější obal, který by pak vyplnil má oblíbená trička o velikosti XL. A tak jsem se opět trochu ponořil do zkoumání jídelníčku a zjistil jsem, že mi poslední dobou moc nechutná maso, že spíš sáhnu po ovoci, zelenině ve formě čerstvých šťáv. Denní příjem bílkovin neodpovídá ani 1g/kg mé hmotnosti, takže tady změnu nastolím, abych nezmizel úplně. A co dál? Je mi třicet, cítím se skvěle! Snad lépe než ve dvaceti, ale to asi přeháním :) . 

Žádné komentáře:

Okomentovat