čtvrtek 18. června 2015

Altra One 2 - jepičí rychlonožky?

Altra One 2 / váha cca. 185g / dropp 0mm

Nechal jsem se zlákat na tyto papuče, boty na kuželky, minimaxy atd. Prostě každému přijdou altry něčím zvláštní, ale málokomu se líbí a tak schytávají jednu přezdívku za druhou. Jenže já mám tu výhodu, že vzhled bot řeším až na posledním místě. Hledal jsem pohodlnou obuv, která mě nebude do ničeho nutit, takže přirozený došlap byl prioritou. Koumáci, kteří vyvíjeli tuto botu, kladli především velký důraz na tuto vlastnost. Nulový rozdíl mezi patou - špičkou, lehká bezešvá konstrukce, dostatečné tlumení na střední část chodidla a přesto komunikativní předek. Po zakoupení jsem je zkoušel nejprve doma, nějakou dobu jsem v nich jen tak chodil a užíval si známého pocitu, v podobných botách jsem už něco naběhal. A taky že jo, Nike Free run 3.0 mají skoro totožné DNA. Takže pak už zbývalo se na vlastní nohy přesvědčit a proběhnout se v nich i venku.Velikost jsem trefil, ale hrubší ponožky bych si do těchto bot nebral. První rozběhnutí bylo naprosto v pohodě, nemusel jsem si zvykat na něco nového. Boty jsou opravdu pocitově lehké a při dopadu přesto velmi měkké. Moje rozhodnutí, že je budu používat spíš na delší volné běhy, bylo stvrzeno. Následující týdny jsem měl naordinováno spíš poflakování se mezi závody, takže jsem běhal 10-13km okruhy kolem baráku. Pocity stále super, jedinou výhradu jsem měl k hlubokým spárám na podrážce, které jsem čas od času nakrmil kamením. Ty mi vadily spíše akustickou formou, bolest jako u Nike Free se přes ty plnotučné podrážky u Altry nekonaly.

Když už jsem se dočkal delšího výběhu ( cca. 23km ) , byl jsem nadšený. Botky svou váhou a tlumením ubírají procenta z nastupující únavy, a to jsem běžel v dešti, kdy v závěru jsem s oblečením vážil o pár kilo víc.

Altry jsem odzkoušel i v rychlejším tempu, 400vky mi v nich ale moc nešly. Tady mi ta měkkost vadila, raději sáhnu po tvrdší botě jako je Inov-8 f-lite 195. Další test proběhl na 10km silničním závodu. Botky na startu vzbuzovaly nemalou pozornost, byla to legrace, pozorovat lidi, jak si je obhlížejí. Pak přišla ta důležitá část - závod, jejich pohodlí je návykové, i když v nich šlapu o 106 ( dosud jsem jen málokdy udržel kadenci kroků nad 180/min , v Altrách to jde bez problému ), nakonec mě usmažilo Slunce a psychická (ne)odolnost, takže jsem si běh moc neužil. Boty svou práci odvedly, druhý den jsem vytáhl na 5km závod Inov-8 195tky a pocitově to bylo zase o dost jiné, přesto výkonnostně srovnatelné.

Tempo flákací až maratonské mi v nich sedí nejvíc. V mokru drží taky dobře i na kovovém mostu přes řeku, který bývá občas zrádný v jiných silničkách.
Na fotce lze vidět na pravé botě footpod, který pravidelně používám, Altry sice působí monstrózně, ale moc místa kolem chodidla nenabízí. Tato pozice footpodu po čase začne pořádně tlačit, takže jsem ho musel přesunout úplně dolů. Tkaničky jsou hladké, ale dvojitý uzel drží spolehlivě.

Aktuálně mají natočeno cca. 250km , opotřebení je zatím minimální - lehce se krabatí červená podrážka, jinak vše drží pohromadě. Na stránkách Fellrnra jsem se dozvěděl, že mu vydržely pouhých cca. 320km, dávám jím určitě vyšší životnost, minimálně do října, kdy je nejspíš obuji na MMM :-) .


Žádné komentáře:

Okomentovat